Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Balneologie

Co je Léčivý produkt Loket?

Je to upravený výtěžek peloidu (rašeliny) z přírodního léčivého zdroje Čistá – Krásno ložiska V Borkách.
Může mít podobu koupelové nebo zábalové peloidní směsi nebo jednorázových zábalů s nosičem tepla.
Laicky řečeno je to umletá vrchovištní rašelina, do které může být přimíchána voda.

K čemu je dobrý Léčivý produkt Loket?

Podle lázeňského zákona lze k účelům lázeňské péče využívat pouze ty zdroje peloidu, o nichž je vydáno osvědčení, že jsou přírodním léčivým zdrojem. Léčivý produkt Loket splňuje tuto podmínku a peloidní směsi připravené ze zdroje Čistá – Krásno jsou vhodné a doporučené k využívání v lázeňské péči. Prohlášení zdroje Čistá – Krásno za přírodní léčivý zdroj najdete ve vyhlášce č. 149/1999 Sb.

Co musím udělat pro to, abych mohl mít Léčivý produkt Loket?

Rozhodnutí vydané za účelem využívání zdroje Čistá – Krásno stanoví, že výtěžek lze poskytovat dalším uživatelům pro léčebné využití ve zdravotnických zařízeních pouze na základě souhlasu Českého inspektorátu lázní a zřídel. Slovní spojení „další uživatel“ je podstatné pro další nakládání s peloidem. Jde o zákonem stanovený pojem.

Jak mohu rašelinu odebírat?

Až rozhodnutí ministerstva nabude právní moci, můžete začít rašelinu odebírat. Stačí zaslat, zatelefonovat nebo odmailovat objednávku s aktuálně požadovaným množstvím a termínem dodání a my už se o vše postaráme. Peloid Vám přivezeme až ke dveřím, použitý peloid odvezeme zpět k uložení a odebereme obalový materiál.

Jakou má rašelina formu?

Jak bylo uvedeno rašelina se dodává ve formě zábalové nebo koupelové směsi. Tyto směsi se od sebe liší pouze obsahem vody.
Koupelová rašelina má pouze původní obsah vody, tak jak byla odebrána z ložiska. Což se pohybuje kolem 80% nasycení. Dodávání sušší rašeliny není možné, neboť by došlo k negativnímu ovlivnění vlastností a schopností peloidu. Koupelová rašelina je určená pro rašelinové koupele nebo koupele s přísadou rašeliny. Koupelovou peloidní směs je samozřejmě možné použít i pro zábaly s tím, že voda bude přidána dodatečně v provozu lázeňského zařízení v průběhu ohřevu a míchání.
Zábalová rašelina obsahuje přidanou vodu a je přímo připravena k aplikaci zábalů – stačí pouze ohřát. V rámci přípravy směsi v naší úpravně jsme schopni přizpůsobit množství přidané vody přáním zákazníka. Zábalová směs je vodou nasycena asi z 90 %. Je možné ji ohřívat v mikrovlné troubě, vodní lázni nebo třeba přímo v míchačce. Zábalovou směs lze rovněž použít pro přípravu koupelí.
Jednorázové zábaly v současné době nedodáváme. Nicméně připravujeme technologii na jejich výrobu a její zprovoznění plánujeme v létě letošního roku.

V čem se rašelina dodává?

Rašelinu koupelovou i zábalovou dodáváme v plastových kbelících. Kbelíky jsou bílé, zdravotně nezávadné, vhodné i pro potravinářské provozy a neuvolňují se z nich žádné zdraví škodlivé látky ani při teplotách do 80 °C. Kbelíky jsou vratné a odebereme je od Vás při příštím závozu. Lze je použít i pro vracení použitého peloidu.
V současné době dodáváme kbelíky o velikosti 1 litr, 3 litry, 10 litrů, 15 litrů a 25 litrů. Kbelíky jsou označeny logem Léčivý produkt Loket a náležitostmi podle zákona. Připravujeme rovněž dodávky v plastových pytlích.

Pokud nemáte uzavřenou smlouvu, obraťte se na vedoucího odbytu:
Jan Činčera
mail: cincera@lesyloket.cz
tel.: 725 456 838